Wywiad w Radio Szczecin

Radiu Szczecin przeprowadziło rozmowę z Romanem Walaszkowskim oraz Mirosławem Siemieniecem. 

To szansa na szybki i wygodny transport dla mieszkańców Pomorza Zachodniego i turystów, a do tej pory wydawała się iluzją – tak o budowie Szczecińskiej Kolei Metropolitalnej mówili goście audycji “Radio Szczecin na Wieczór”. Umowę na budowę SKM-ki podpisano we wtorek.

Roman Walaszkowski, dyrektor Biura Stowarzyszenia Szczecińskiego Obszaru Metropolitalnego wspominał, że kiedyś wizja kolei wydawała się nierealna, a wiele osób podchodziło do niej sceptycznie.

– W 2011 roku prezydent Krzystek powiedział: “dyrektorze trzeba przygotować tę inwestycję na nowy okres finansowania”. Zaczęliśmy szukać najpierw pieniędzy na opracowania – opowiadał Walaszkowski. – Część osób, również polityków i samorządowców, pokazywała mi dłoń i mówiła, że tutaj im kaktus wyrośnie. Dzisiaj witam się z nimi i mówię: nic nie czuję.

Mirosław Siemieniec, rzecznik prasowy PKP PLK dodał, że ten projekt jest również spójny z perspektywą inwestycyjną w skali całego kraju. – Projekt spina się z innymi przedsięwzięciami, które są realizowane w ramach krajowego programu kolejowego. To nie jest element wyrwany z kontekstu sieci kolejowej: trzeba zwrócić uwagę na przebudowę linii nadodrzańskiej, trzeba wspomnieć o tym, że w planach jest połączenie między Szczecinem a Gdańskiem. To wszystko powoduje, że sieć kolejowa staje się spójna – tłumaczył Siemieniec. 

Koszt budowy Szczecińskiej Kolei Metropolitalnej jest szacowany na 740 milionów złotych. Unijne dofinansowanie na rozwój infrastruktury na Pomorzu Zachodnim ma wynosić ponad pół miliarda. Umowa podpisana w Szczecinie dotyczy budowy i modernizacji linii kolejowej na trasie Szczecin – Police, a także Szczecin – Goleniów, Stargard i Gryfino. Prace mają rozpocząć się jeszcze w tym roku. SKM-ką mamy pojechać za cztery lata.

Artykuł i wywiady są dostępne na stronie Radia >>> http://radioszczecin.pl/1,374924,umowa-na-budowe-skm-ki-podpisana-dyskusja-w-rsnw&s=1&si=1&sp=1