Do Berlina w 90 minut

Podróż pociągiem z Berlina do Szczecina  w 90 minut? Zgodnie z zapowiedziami przedstawicieli władz niemieckich będzie to możliwe już od 2026 roku. Reprezentanci rządu federalnego oraz rządów krajowych ogłosili szczegóły wartej prawie pół miliarda euro inwestycji.

– Będzie to atrakcyjne połączenie, które zbliży zarówno regiony metropolitalne, jak również gminy i ludzi na trasie – powiedział Ronald Pofalla, dyrektor ds. Infrastruktury w Deutsche Bahn. 

W czwartek 9 lipca 2020  projekt modernizacji został zaprezentowany w Angermünde (Uckermark) W spotkaniu obok przedstawicieli niemieckich kolei wzięli udział także  berlińska senatorka ds. Transportu Regine Günther, minister infrastruktury Brandenburgii Guido Beermann oraz sekretarz stanu w Federalnym Ministerstwie Transportu Tamara Zieschang.

Deutsche Bahn chce rozpocząć rozbudowę i modernizację linii Berlin-Szczecin w 2021 roku. Zgodnie z planem prace wraz z elektryfikacją poszczególnych odcinków zakończą się do 2026 roku. Rząd federalny Niemiec przeznaczył na projekt około 380 milionów euro, kraje związkowe –  Berlin i Brandenburgia wnoszą łącznie 100 milionów euro.

Dla polskiej części linii kolejowej PKP PLK SA zleciło studium wykonalności.